Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Nobeli i Kimisë shkon për dy gra

Shkencëtarja franceze, Emmanuelle Charpentier dhe studiuesja amerikane, Jennifer A. Doudna, fituan Çmimin Nobel në Kimi, për zhvillimin e një metode të rregullimit të gjenomit.

Zbulimi i tyre, i njohur si gërshërë gjenetikë Crispr-Cas9, është një mënyrë për të bërë ndryshime specifike dhe precize në ADN-në që përmban qelizat e gjalla.

Akademia Mbretërore e Shkencave në Suedi e vlerësoi zbulimin si domethënes duke thënë se përdorimi i rregullimit gjenetik krijon mundësinë e ndryshimit të geneve brenda disa javësh.

Dy shkencëtarët do të ndajnë 1,1 milionë dollarë dhe bëhen gratë e gjashta dhe të shtata që fitojnë Nobelin në Kimi duke iu bashkuar Marie Curie, e cila fitoi në 1911, dhe së fundmi, Frances Arnold, në 2018.

Të hënën dhe të martën u ndanë çmimet për mjekësi dhe fizikë, kurse për Letërsinë do të shpallet më 8 Tetor dhe ai i Paqes më 9 Tetor. Çmimi për ekonomi do të mbyllë sezonin e çmimeve Nobel më 12 Tetor.

Çmimi për ekonomi do të mbyllë sezonin e çmimeve Nobel më 12 Tetor.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...