Agjencia Zhurnal.KS
Bota

“Nuk dua të hyj në histori si Presidenti që derdhi gjak”, Kreu i Shtetit tërhiqet pas protestave masive

Presidenti i Kirgistanit, Soronbay Zeenbekov, dha sot dorëheqjen sot, duke thënë se donte të parandalonte përplasjet e mundshme midis forcave të sigurisë dhe protestuesve që i bënë thirrje të tërhiqej.

“Unë nuk kapem pas pushtetit. Nuk dua të hyj në historinë e Kirgistanit si një president që derdhi gjak dhe qëlloi mbi qytetarët e tij. Për këtë arsye, kam marrë një vendim për të dhënë dorëheqjen,” tha presidenti në një deklaratë të publikuar në faqen e tij të internetit.

Situata në Kirgistan është pranë një konflikti civil midis zbatuesve të ligjit dhe demonstruesve, tha udhëheqësi në largim.

“Për fat të keq, agresioni vazhdon i pandërprerë dhe kërkesat për dorëheqjen time janë ende atje. Situata aktuale është afër një konflikti dypalësh. Nga njëra anë, janë protestuesit, dhe nga ana tjetër, agjencitë e zbatimit të ligjit. Ushtarët dhe zbatuesit e ligjit janë të detyruar të përdorin armë për të mbrojtur rezidencën shtetërore. Në këtë rast do të ketë gjakderdhje. Është  e pashmangshme. Jubëj thirrje të dy palëve që të shmangin provokimet”.

Aleatët e Zeenbekov fituan zgjedhjet parlamentare të 4 tetorit, por protestat pasuese rrëzuan qeverinë dhe detyruan autoritetet të anulonin rezultatin e zgjedhjeve.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...