Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Numër i madh i qytetarëve të interesuar për vaksinën kundër gripit sezonal, ndërhyn Policia në Prishtinë

Për shkak të interesimit të madh të qytetarëve të vendit për marrjen e vaksinës kundër gripit sezonal, në Qendrën kryesore të Mjekësisë Familjare në kryeqytet janë bërë radhë të gjata.

Siç merr vesh Telegrafi, i menjëhershëm ka qenë reagimi i Policisë së Kosovës për të mbajtur rendin.

Ndërkaq, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj të hënën ka bërë të ditur se ka filluar shpërndarja e vaksinave kundër gripit sezonal, ndërsa me 160 500 vaksinat e para do të imunizohen grupet më të rrezikuara.

Zemaj bëri të ditur se në ndërkohë, Ministria është në proces të sigurimit edhe të 50 000 vaksinave të tjera, me çka sipas tij, do të ngritej për 100 për qind numri i vaksinave krahasuar me vitin paraprak.

Ndryshe, këto vaksinat janë blerë nga Ministria e Shëndetësisë përmes UNICEF-it dhe do të shpërndahen dhe jepen falas për qytetarët e vendit.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...