Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Nvidia GeForce RTX 3090: Data e lëshimit, çmimi, performanca dhe veçoritë

Nvidia RTX 3090 është konfirmuar zyrtarisht si karta e parë grafike me aftësi 8K.

Nvidia lëshoi kartën e saj të re grafike së bashku me RTX 3080 dhe RTX 3070, me gjeneratën e re të GPU që spikasin një fuqi të pakrahasueshme të performancës, transmeton Telegrafi.

Këtu keni një përmbledhje të shpejtë të karakteristikave dhe specifikimeve të konfirmuara:

Është e aftë për lojëra 8K me 60fps
Ka një çmim fillestar prej 1399 £ (1499 dollarë)
Përdor arkitekturën Ampere, duke shfaqur procesorin 8nm të Samsung
Mbështet HDMI 2.1
8K HDR ShadowPlay

Data e lëshimit të Nvidia GeForce RTX 3090 – Kur do të lëshohet?

Nvidia GeForce RTX 3090 do të nisë në 24 shtator 2020.

RTX 3080 do të dalë në dyqane edhe në shtator, por do të duhet të presësh deri në tetor për RTX 3070.

Sa do të kushtojë Nvidia GeForce RTX 3090 – ?

Nvidia GeForce RTX 3090 ka një çmim fillestar prej 1399 £ ( 1499 dollarë).

Specifikimet e Nvidia GeForce RT X 3090

RTX 3090 përmban arkitekturën e re Ampere, e cila përdor procesorin 8nm të Samsung.

Karta grafike e gjeneratës tjetër është konfirmuar të ketë memorie 24 GB GDDR6X.

Performanca e Nvidia GeForce RTX 3090

RTX 3090 është GPU-ja e parë e lojërave në botë me aftësi 8K. Kjo kartë grafike tepër e fuqishme është me sa duket e aftë të godasë 60fps në 8K për “shumë lojëra kryesore”, dhe kështu që duhet të jetë në gjendje të trajtojë edhe lojërat 4K.

Nvidia pretendon se është 50% më e fuqishme se Titan RTX.

Do të duhet të presim derisa të vëmë në Nvidia GeForce RT X 3090 për të përcaktuar për t’i parë nga afër këto shifra, por numrat sigurisht që duken mjaft mbresëlënës.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...