Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Oferta e qeverisë për naftëtarët: Pagë e ndërmjetme mes minimales dhe asaj të punëtorëve deri në gjetjen e një investitori

Ashtu siç ishte paralajmëruar, pasi gratë e Uzinës së Ballshit e mbyllën grevën e urisë, kryeministri Rama u takua me to pasditen e të hënës në bashkinë e qytetit.

Pas dy orë bisedimesh kreu i qeverisë, Rama deklaroi se u kishte ofruar atyre që të qëndronin në shtëpi, ose të punonin një punë tjetër, dhe ndërkohë qeveria do u paguajë një shumë të caktuar për të kryer detyrimet e përmuajshme.

“Nuk mund të bisedohej më herët në kushtet e grevës. Ne kemi ardhur me idenë që të qajmë një hall që nuk e kemi krijuar ne, por kemi detyrim të ndërmjetësojmë, duke pasur parasysh që janë gjithë ato familje që kalojnë një moment jo të lehtë. Kemi ndarë kohën, që çfarë janë çështje që lidhen me marrëdhënien private, janë çështje që nuk i takojnë historisë, por çështja e këtyre njerëzve sot na takon ne që ta adresojmë, së bashku me ta, pasi rruga e thjeshtë ligjore do të ishte që të drejtoheshin në zyrat ligjore për të marrë asistencë, por në këtë rast bëhet fjalë për një grup njerëzish që kanë një formim profesional”- tha Rama.

Ndërkohë kreu i sindikatës së naftëtareve pas takimit me kryeministrin u shpreh se oferta e qeverisë do ta diskutojnë për të marrë një vendim.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...