Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Para 25 vjetëve, Bill Gates parashikoi Netflix, iPhone dhe Facebook: Por ja se çfarë ai gaboi

Në 1995, Bill Gates, atëherë CEO i një prej kompanive më të suksesshme në botë, bëri disa parashikime të guximshme për të ardhmen në të cilën po jetojmë tani.

Shumica e atyre parashikimeve ishin të çuditshme në saktësinë e tyre, megjithëse disa ishin plotësisht jashtë bazës. Tani, 25 vjet më vonë, me një libër të ri që del vitin e ardhshëm, ai po shikon prapa në ato parashikime, duke vlerësuar përpjekjen e tij më të re dhe duke parë përpara se çfarë do të ndodhë më tej, transmeton Telegrafi.

Këtu janë disa nga parashikimet më mahnitëse të Gates nga viti 1995.

1. Ai i parashikoi telefonat inteligjentë pothuajse saktësisht.

Përveç emrit që ai nuk i tha telefona të mençur, ai tha:

“Do të ketë të njëjtën madhësi si një portofol, që do të thotë se do të jeni në gjendje ta mbani atë në xhep ose në çantë. Ai do të shfaqë mesazhe dhe orare dhe do t’ju lejojë të lexoni ose dërgoni posta elektronike dhe fakse, të monitoroni raportet e motit dhe të aksioneve dhe të luani lojëra të thjeshta dhe të sofistikuara. Në një takim, ju mund të mbani shënime, të kontrolloni takimet tuaja, të shfletoni informacionin nëse jeni të mërzitur.

2. Ai parashikoi që video transmetimi do të kapërcente TV-në.

“Televizioni ka ekzistuar për më pak se 60 vjet, por në atë kohë ai është bërë një ndikim i madh në jetën e pothuajse të gjithëve në kombet e zhvilluara”, shkroi ai. Por ai gjithashtu e dinte se ditët e tij do të mbaronin.

“Asnjë medium transmetimi që kemi tani nuk mund të krahasohet me median e komunikimit që do të kemi sapo interneti të evoluojë deri në pikën në të cilën ai ka kapacitetin e brezit të gjerë të nevojshëm për të kryer video me cilësi të lartë”.

3. Ai e dinte që Facebook po vinte.

Ajo që ai nuk e parashikoi është se si rrjetet sociale do të ndihmonin në krijimin e përçarjes dhe në disa raste do të kishte edhe dhunë.

Gates kishe parashikuar një rrjet social të madh ku njerëzit do ta shfrytëzonin atë për të komunikuar me njëri-tjetrin dhe për tu argëtuar.

Sido që të jetë, kur mendoni se Gates e bëri këtë parashikim tetë vjet para se Friendster dhe MySpace të fillonin – në një kohë kur Mark Zuckerberg ishte 11 vjeç – është mjaft mbresëlënëse.

4. Por ai mendoi se do të kishte kioska interneti kudo.

Kishte gjithashtu disa gjëra që Gates gaboi, dhe më e madhja prej tyre mund të jetë “kioskat e internetit” që ai mendonte se do të vendoseshin kudo, brenda dhe jashtë”, në të njëjtën mënyrë siç janë në dispozicion lokalet e pjes, dhomat e pushimit dhe telefonat me pagesë tani”.

Këto kioska, shkroi ai, do të zëvendësonin telefonat me pagesë dhe makinat e ATM-ve. Ata do t’ju lejonin të blini bileta dhe të dërgoni dhe të merrni mesazhe.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...