Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Pendarovski i’u lajmërua homologut të tij austriak dhe dënoi sulmin terrorist në Vjenë

Shkup, 3 nëntor, zhurnal.mk – Presidenti Stevo Pendarovski sot në një bisedë telefonike me homologun e tij austriak Aleksander Van der Belen, ashpër e ka dënuar sulmin e mbrëmshëm terrorist në qendër të Vjenës dhe shprehu keqardhje për jetët e humbura në këtë akt të dhunshëm, informojnë nga Kabineti i shefit të shtetit, transmeton Zhurnal.

Pendarovski dërgoi ngushëllime të thella deri te qytetarët e Austrisë, si dhe te familjet e viktimave dhe të lënduarve.

Presidenti i shtetit shprehu edhe gatishmëri për bashkëpunim gjithpërfshirës në drejtim të prevenimit të radikalizmit dhe terorizmit, të motivuar nga fundamentalizmi fetarë.

“Dy presidentët vlersuan se akti i mbrëmshëm terrorist në Vjenë është sulm ndaj vlerave të përbashkëta në të cilën besojmë dhe ndaj mënyrës tonë të jetës”, informuan nga Kabineti i Pendarovskit.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...