Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Përfundon seanca e Kuvendit për sot, vazhdon nesër nga ora 10:00

Pas më shumë se 5 orëve debat në lidhje me takimin e 4 shtatorit në Uashington në mes të Kosovës dhe Serbisë, ka përfunduar seanca e Kuvendit të Kosovës.

Në këtë seancë kryeministri Avdullah Hoti raportoi në lidhje me takimin e 4 shtatorit.

Kjo nxiti debat në mes të pozitës dhe opozitës, se a ishte marrëveshje e mirë për Kosovën apo jo.

Seanca do të vazhdojë nesër nga ora 10:00, ku në rend dite janë edhe 8 pika të tjera.

Deputeti nga rradhët e Lëvzijes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku ka kërkuar nga kryeministi, Avdullah Hoti, që të tregojë se cilat pika të Marrëveshjes të nënshkruar me 4 shtator në Uashington, ishin kërkesa të palës kosovare në negocim.

“Për njohje nga Izreali keni thënë se nuk e keni ditur, pika për diplonma është pikë e përsëritur, cështja e Ujmanit si përfundoj aty, a ishte kërkesë e palës kosovare. Po pika për garanci shtesë për kishat ortodekse. Prandaj na tregoni cilat pika kanë qenë të Kosovës e që janë realizuar”, ka thënë Çeku.

Ndërsa, Zëvendëskryeministri nga rradhët e LDK-së, Driton Selmanaj, gjatë seancës së Kuvendit ka thënë se Marrëveshja e 4 shtatorit e nënshkruar në Uashington nuk nxjerr detyrim për ratifikim në Kuvend.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...