Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Përmbytje të mëdha në Sardenja të Italisë, shënohen 3 viktima

Italia ka vazhduar gjatë gjithë natës operacionet për pastrimin e rrugëve dhe vlerësimin e dëmeve nga përmbytjet e së shtunës.

Në Sardenjë rrëshqitjet e dheut dhe ujërat e lumenjve vërshuan duke u marrë jetën të paktën tre personave.

Rreth 20 milionë metër3 ujë mendohet se u shkarkuan në rrugët komunale, duke shembur ura e pemë, e duke tërhequr e zhytur në baltë automobilat, kryesisht në komunën e Bitit.

Përveç zjarrfikësve, edhe ushtria po jep ndihmë në lehtësimin e pasojave të katastrofës natyrore.

Në kryeqendrën e Sardenjës, në Kaliari, kryebashkiaku urdhëroi mbylljen e parqeve për qytetarët, varrezat dhe fushat e sportit.

Vështirësi raportuan edhe rajoni i Siçilisë, Katania, Palermoja dhe Pulja, ku masat e forta ajrore zbarkuan në lungomaret e qytetit përpara se të spostoheshin drejt aeroportit, duke zbuluar çatitë e banesave, duke rrëzuar pemë e objektet në rrugë.

Qytetarët janë udhëzuar të qëndrojnë brenda shtëpive ose të ushtrojnë kujdes maksimal jashtë tyre.

Në gjendje gatishmërie më të ulët u vendosën edhe rajonet e Kalabrisë dhe Kampanjës, ndërsa situata meteorologjike u përmirësua gjatë ditës së diel, me reshje më të pakta në gjithë territorin italian.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...