Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Përse polici në pension nga Luksemburgu zgjodhi fshat malor kinez për të jetuar?

Në vitin 2013, Hasen Nico nga Luksemburgu, që ka qenë punonjës policie dhe që doli para kohe në pension për shkak të dëmtimit, nisi një udhëtim nëpër botë. Ai ka qenë në shumë vende në Afrikë, Amerikë dhe Azi. Në Kinë, pas udhëtimit në qytete të mëdha, mbërriti në fshatin malor Yizhou të Rajonit Guangxi-Zhuang të Kinës Jugore.

I tërhequr nga mjedisi i bukur natyror, Nico shiti shtëpinë dhe makinën në Luksemburg dhe vendosi të qëndrojë aty për një kohë të gjatë. Ai ndihet krenar që, në dy vjetët e fundit, ka marrë pjesë në punën vendore kundër varfërisë, duke vëzhguar çdo ndryshim të fshatit: shtëpitë e banorëve, nga prej balte u shndërruan në shtëpi me tulla, rrugët e pashtruara janë asfaltuar…

Ai nuk e mendonte kurrë se do të kishte mundësinë të përfshihej në një punë me kaq domethënie. Nëse do të ishit ju, do të bënit një zgjedhje si e Nico-s?

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...