Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Peruja bëhet me presidentin e tretë, në më pak se një javë

Kongresi i Perusë ka zgjedhur një President të ri të përkohshëm – kreu i tretë i shtetit në më pak se një javë.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, kongresmeni, Francisco Sagasti, një inxhinier dhe akademik 76-vjeçar, do ta drejtojë vendin deri vitin tjetër, ku pritet të mbahen zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Javën e kaluar, presidenti Martin Vizcarra, u shkarkua pas akuzave për ryshfet gjë që të cilën ai e ka mohuar; ky veprim i kreut ndezi protesta në të gjithë vendin.

Pas Vizcarras, detyrën e tij e ushtroi Manuel Merino, njëherësh ish-kryetari i Kongresit i cili ishte në postin e tij për pesë ditë.

Merino u detyrua të japë dorëheqje pas pesë ditëve për shkak të protestave në vend.

I treti president i cili erdhi në udhëheqje brenda pak ditësh, është Sagasti, i cili mori miratimin e Kongresit pasi siguroi minimumin e 60 votave të kërkuara.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...