Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Pjesë e bandës terroriste, nëna e 3 fëmijëve kryente martesa mes të rinjve dhe i çonte luftëtarë për ISIS-in

“BalkanWeb” zbardh të tjera detaje në lidhje me arrestimin e 43-vjecares Lubjana Gjeçaj, e cila u kap për llogari të shtetit italian, pasi akuzohet për terrorizëm. Gazetarja Dorjana Bezat bën me dije se Gjeçaj gjatë kohës që ka qenë emigrante në Itali, ishte pjesë e një grupi radikal terrorist.

Sipas burimeve, 43-vjeçarja akuzohet se ka qenë pjesë e grupit terrorist në Itali që rekrutonte luftëtarë për shtetin islamik të ISIS-it, që u shkatërrua nga policia italiane gjatë operacionit ‘Martesa’ në korrik të vitit 2015. Operacioni në fjalë u shtri në disa qytete të Italisë por dhe në Lushnjë, ku u arrestuan 10 persona, nga të cilët 4 italianë, 5 shqiptarë dhe 1 kanadez. Kujtojmë se pjesë e këtij grupi kriminal janë; Baki Çoku, Dritan Gjeçaj, Aldo Kobuzi, Arta Kakabuni dhe Lubjana Gjeçaj. Sipas hetimeve të kryera rezultonte se ky grup kryente martesa mes të rinjve dhe i dërgonte ata në Turqi, dhe më pas në Siri për të luftuar për Shteti Islamik.

Nëna e 3 fëmijëve të mitur, e cila tashmë jetonte në zonën e Unazë së Madhe në Tiranë, (ishte shtëpiake) gjatë momentit të arrestimit mësohet se ajo nuk ka bërë rezistencë.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...