Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

Po punohet për një spërkatës hunde që mund të parandalojë infektimin me COVID-19

Ka shumë shpresa për një kthim në një jetë gjysmë normale, pasi COVID-19 tani po rrotullohet rreth vaksinave, por ato injeksione kanë kufij – ato janë më të vështira për t’u vendosur në zona rurale me të ardhura të ulëta ku nuk ka asnjë garanci për shpërndarje të lehtë. Megjithatë, shkenca mund të ofrojë një alternativë më të arritshme.

Studiuesit e Universitetit Columbia kanë zhvilluar një spërkatës për hundën që ka parandaluar me sukses infeksionet COVID-19 në teste, si dhe një model 3D të mushkërive të njeriut.

Lipopeptidi (d.m.th., një kombinim lipidesh dhe peptidesh) parandalon coronavirusin të shkrihet me membranën e një qelize të synuar duke bllokuar një proteinë kyçe për të përvetësuar një formë të nevojshme. Duhet të funksionojë menjëherë dhe të zgjasë të paktën 24 orë, shkruan Yahoo.

Është gjithashtu e përballueshme, zgjat shumë dhe nuk ka nevojë për ftohje. Por, një spërkatje si kjo është ende lag për publikun.

Do të duhet të ketë prova klinike njerëzore, për të mos përmendur prodhimin në shkallë të gjerë për të siguruar qasje të mjaftueshme. Shkencëtarët po planifikojnë të “përparojnë me shpejtësi” në testime të mëtejshme.

Ky veprim mund të sjellë mbrojtje në shumë pjesë të botës ku vaksinimet masive kundër COVID-19 do të ishin të vështira. Mund të shërbejë gjithashtu si një “plotësim” edhe në vendet ku vaksinat janë në dispozicion, thanë studiuesit kryesorë Anne Moscona dhe Matteo Porotto.

Njerëzit që nuk mund të marrin vaksina, ose ata për të cilët vaksinat nuk funksionojnë, mund të spërkasin veten çdo ditë duke ditur se do të ishin të sigurt. Kjo, nga ana tjetër, mund të kufizojë më tej përhapjen e virusit dhe të shpejtojë fundin e pandemisë.

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...