Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Presidenti francez: Mosmarrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë është çështje e sigurisë evropiane

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në kuadër të Samitit të Sofjes, ka thënë se që nga fillimi i vitit 2020 ka pasur disa zhvillime pozitive në Ballkanin Perëndimor.

“Së pari, Shtetet Anëtare të Bashkimit Evropian morën dy vendime të rëndësishme në fund të marsit, në mes të shpërthimit të parë të pandemisë: ne ramë dakord për një metodologji të re për të bërë procesin e zgjerimit më të besueshëm dhe më efektiv dhe ne kemi vendosur të hapim negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo është një perspektivë e hapur, ju e dini frymën kërkuese që mbron Franca, e cila është gjithashtu ndershmëri ndaj të gjithëve dhe ndaj popujve”, ka thënë Macron.

Së dyti, siç ka theksuar presidenti francez, në korrik, Serbia dhe Kosova ranë dakord të rifillojnë dialogun ndërmjet tyre, i cili ishte ndërprerë për 20 muaj.

“Mosmarrëveshja midis Serbisë dhe Kosovës është çështje e sigurisë evropiane, prandaj është thelbësore që Bashkimi Evropian të drejtojë përpjekjet e ndërmjetësimit midis dy palëve në mënyrë që të zgjidhet kjo mosmarrëveshje për të mirë”, ka thënë më tej Macron.

Sipas tij, Franca ka kontribuar në këto hapa pozitivë dhe do të mbetet e vendosur për të mbështetur Ballkanin Perëndimor, qoftë në përpjekjet e tyre për reforma apo në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve politike.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...