Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Profesori bullgar: Po shpikim arsye qesharake për bllokimin e Maqedonisë së Veriut

Shkup, 11 nëntor, zhurnal.mk – Shpikim disa arsye qesharake për bllokadë ndaj antarësimit maqedonas për shkak të ambicieve të Krasimir Karakaçanov. Përvec kësaj, tani e bëjmë edhe punën e ndytur të disa vendeve europerendimore të cilat nuk dëshirojnë më shumë zgjerim të BE-së, thotë për Radio “Fokus”, Ivajlo Diçev, profesor antropologjisë kulturore në Universitetin e Sofjes, transmeton Zhurnal.

“U hap një dritare, mundësi historike, por çfarë po ndodhë? Po shpikim disa arsye qesharake për bllokimin e këtij antarësimi. Qesharake sepse ato kryesisht janë të lidhura me ambiciet politike të z.Karakaçanov, e cili shikon se po i zvogëlohen votuesit, dhe përsëri gjenë ndonjë histori me të cilën duhet të bëhet i rëndësishëm, të jetë në qendër të vëmendjes. Unë personalisht, ashtu si Maqedonasit dhe Evropianët, nuk kuptoj se çfarë saktë kërkojmë nga Maqedonia e Veriut”, thotë Diçev.

Ai potencon se edhe pse Marrëveshja për Fqinjësi të mirë ka shumë pika, e gjithë vëmendja është përkushtuar vetëm te një – çështjet historike të cilat duhet ti zgjedhë komisioni i përbashkët.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...