Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike – Murati thotë se ndikimi buxhetor llogaritet të jetë rreth 200 milionë euro

Kryetari i Komisionit për Buxhet dhe Transfere, Hekuran Murati ka thënë se Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike parasheh plotësimin dhe ndryshimin e tetë ligjeve.

Murati ka thënë se në emër të Komisionit i rekomandon Kuvendit ta votojë këtë projektligj, transmeton Telegrafi.

“Projektligji parasheh plotësimin dhe ndryshimin e ligjeve të përcaktuara nga dispozitat e mëtejme të ligjit me qëllim të mundësimit të rimëkëmbjes ekonomike të Republikës së Kosovës pas efekteve negative të pandemisë COVID-19. Projektligji parasheh plotësimin dhe ndryshimin e tetë ligjeve tjera, përgjegjës të drejtpërdrejt për zbatimin e këtij ligji është Ministria e Financave, Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës dhe Fondi kosovar për garanci kreditore.

Pas amendamenteve, ndikimi buxhetor pritet te ketë rritje të ndjeshëm. Llogaritet që të jetë përafërsisht 200 milionë euro. Komisioni rekomandon të votohet ky projektligj”, tha ai.

Seanca ku pritet të votohet Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike ka filluar rreth orës 11:00.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...