Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Prokuroria ngre kallëzim penal ndaj 4 anëtarëve të KSHZ-së

Shkup, 5 nentor – Prokuroria ka hapur lëndë kundër Kryetarit të KSHZ-së Oliver Derkovski për furnizim me softuerin për zgjedhje dhe televizorë. Kallëzime janë ngritur edhe kundër tre të punësuarve që ishin kycur në këtë process të furnizimeve publike si dhe kundër pronarit të firmës që kishte fituar tenderin

Sipas Prokurorisë ata kanë përgatitur specifikacionet teknike në bashkëpunim me firma që ishin paraqitur në tenderin dhe me këtë në mënyrë të jashtëligjshme kanë fituar 20.000 euro. Në mënyrë plotësues një nga firmat nuk kishte pasur të drejtë të merr pjesë në procedurën për furnizime publike.

Në zgjedhjet e fundit më 15 Korrik, ueb-faqja e KSHZ-së ku publikoheshin rezultatet nuk ishte I kapshëm për opinionin, kurse shifrat janë vendosur manualisht. Nga KSHZ-ja ishin arsyetuar se ueb-faqja kishte pësuar sulme hakerësh nga më shumë lokacione.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...