Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi Maqedoni

Promovohet projekti “Promovimi i Turizmit të Çarshisë në Komunën e Çairit”

Në prani të Ambasadorit të Bashkimit Evropian, z.Gir, zv.kryeministrit z. Bytyqi, mistrit të ekonomisë z. Bekteshi, drejtorit të drejtorisë për ruajtjen e trashëgimisë kulturore, z.Kostov, promovuam projektin “Promovimi i Turizmit të Çarshisë në Komunën e Çairit”. Projekt i cili kontribuon kryesisht në zhvillimin socio-ekonomik, rritjen e aktivitetit të punëtorëve dhe të turizmit në Çarshinë e Vjetër të Shkupit.

Aktivitetet kryesore që ka përfshirë projekti në fjalë janë:


➡️Restaurimi i kalldrëmës në rr. Bitpazarska me rreth 1200m2,
➡️Ruajtja dhe restaurimi i vitrinave frontale të dyqaneve në Çarshinë e Vjetër, të diku 39 dyqaneve
➡️Instalimi i softverit GIS për hyrje cloud dhe punimi i një veb aplikacioni për promovimin dixhital të turizmit në Çarshinë e Vjetër si dhe
➡️Instalimi i sinjalizimit turistik rrugor

Përmes këtij projekti jemi munduar të rregullojmë pa dëmtuar dhe cënuar asnjë pikë nga ajo që rreflekton Çarshija e Vjetër, në aspektin trashëgimor, kulturor e turistik sepse vetëm e plotë me këto elemente ajo ruan vlerën e pasurisë trashëgimore që ka bartur gjithmonë.

Për fund vetëm dua të shprehë falenderimin tim të veçantë për Bashkimin Evropian, Bankën Botërore, Qeverinë e RMV-së, që mundësuan realizimin e këtij projekti, kaq me vlerë!👏👏🤝
Faleminderit dhe mirënjohje nga zemra, njëherit shpresoj që ky bashkëpunim të vijojë edhe më tutje, sepse gjithmonë paraqet kënaqësi të veçantë të krijohen bashkëpunime të tilla që kanë për qëllim mirëqenien e qytetarëve.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...