Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Propozohen ndryshime në Ligjin për financimin e partive politike

Shkup, 11 nëntor, zhurnal.mk – Në propozim të Ministrisë së Drejtësisë, në seancën e mbrëmshme të Qeverisë u shqyrtua propozimi për ndryshimin e Ligjit për financimin e partive politike.

Siç thuhet në kumtesën nga shërbimi për informim i qeverisë, Projektligji për ndryshimin e Ligjit për financimin e partive politike rregullon mënyrën dhe procedurën për sigurimin e burimeve financiare, për punën aktuale dhe aktivitetet e një partie politike, si dhe mënyrën e kontrollit të financimit dhe funksionimit financiar-material të partive politike.

Sipas Ligjit për financimin e partive politike, përqindja për pagimin e mjeteve është 0.15 për qind e të hyrave themelore të Buxhetit të Republikës së Maqedonisë të Veriut në vitin aktual. Projekt-ligji është i nevojshëm për harmonizim me dekretet e miratuara më parë, thuhet në kumtesë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...