Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Protesta në Francë, kundër kufizimeve të Covid-19

Katolikët mbajtën një meshë në ajër të hapur në qytetin perëndimor francez të Nantes të dielën për të protestuar kundër kufizimeve të COVID-19. Disa katolikë u mblodhën gjithashtu nga Katedralja Saint Louis në Versajë, afër Parisit, por policia ndaloi një protestë të planifikuar nga Katolikët në kryeqytet.

Në Nantes, e cila është shtëpia e një prej katedraleve më të njohura të Francës, dhjetëra njerëz, të veshur me maska, u gjunjëzuan me çadra gjatë shiut për t’u lutur në sheshin qendror Graslin dhe për të mbështetur thirrjet për lehtësimin e masave.

“Kjo është shumë e vështirë për ne. Ne sikur po privohemi nga ushqimi. Ne kemi nevojë për ushqimin tonë shpirtëror”, tha Jerome Duchesne, një protestues që mori pjesë në ceremoninë në Nantes. Duchesne tha që kishat dhe katedralet mund të adoptojnë lehtësisht protokolle sanitare COVID-19, të tilla si duke pasur hapësira të mjaftueshme.

Si pjesë e një bllokimi që hyri në fuqi më 30 tetor, tubimet e mëdha publike në të gjitha vendet fetare janë ndaluar, për shkak të frikës se virusi COVID-19 mund të përhapet me shpejtësi në hapësirat e mbyllura.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...