Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

Pse vala e dytë e infeksionit është më stresuese se e para?

Pas karantinave të rrepta në të gjithë botën në gjysmën e parë të vitit 2020, gjërat dukej se po përmirësoheshin me verën – kufizimet u lehtësuan dhe numri i njerëzve të infektuar me coronavirus filloi të bjerë. Por virusi nuk është zhdukur dhe as nuk ka shkuar askund.

Kjo tani është mjaft e qartë pasi shumë vende kanë hyrë në një valë të dytë të infektimit, dhe kështu edhe në mbyllje të reja.

Ndryshime të tilla heqje e karantinës dhe vendosje prapë e saj e lodhin psikikën tonë, thotë psikologu dhe shkrimtari gjerman Mirriam Priess, transmeton Telegrafi.

Ai tregon se sa më shpesh të ndodhë kjo rritet presioni.

Individët mund të njohin kur një pandemi po i godet më shumë sesa duhet, ose të ndiejnë kur nivelet e stresit të tyre janë në kulmin e tyre.

Në një nivel të sjelljes, kjo do të thotë tërheqje nga jeta shoqërore dhe izolim, dhe në një nivel emocional, shqetësimi, frika dhe tensioni janë karakteristike, tha Priess.

Është e rëndësishme të përballeni më mirë me situatën

Lodhja emocionale dhe letargjia mund të thellohen edhe më shumë, aq më gjatë zgjat stresi, paralajmëron Priess. Sistemi imunitar gjithashtu mund të ndikohet nga stresi, i cili në disa raste mund të rezultojë në sëmundje fizike.

Preiss thotë se në një situatë të tillë duhet të forcohet marrëdhënia me veten, të rishikohen ndjenjat çdo ditë dhe të pyesin veten se çfarë mund të bëjmë konkretisht për t’u ndjerë më mirë. Ai na këshillon t’i kushtojmë vëmendje mënyrës se si reagojmë ndaj shqetësimeve dhe të këshillohemi me një mjek para se ato të bëhen një problem më i madh.

Ai shton se zgjidhja nuk është të përpiqemi të harrojmë plotësisht se një pandemi po ndodh rreth nesh, por është më mirë të përballemi me situatën dhe të përpiqemi të mendojmë realisht.

Kriza e coronavirusit prek si frikën e nënvetëdijes së njerëzve ashtu edhe krizat e tyre të pazgjidhura, kujton Priess.

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...