Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Qeveria dhe BERZH do të nënshkruajnë Memorandum për mbështetje të procesit të anëtarësimit në BE

Shkup, 12 nentor – Qeveria në mbledhjen e sontme e shqyrtoi dhe miratoi Memorandumin për mirëkuptim mes Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, i cili ka të bëjë me bashkëpunimin për mbështetjen e procesit për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe e autorizoi kryetarin e Qeverisë, Zoran Zaev, që ta nënshkruajë Memorandumin.

Siç bëhet e ditur në kumtesën e shërbimit për informim të Qeverisë, ky Memorandum ka për qëllim që të sigurojë kornizë për bashkëpunim mes Qeverisë dhe Bankës me qëllim të mbështetjes së procesit për anëtarësim të vendit në Bashkimin Evropian përmes kombinimit të investimeve dhe ndihmës teknike. Memorandumi përqendrohet në përforcimin e konkurrencës në sektorin privat dhe rritje inkulzive, të infrastrukturës së qëndrueshme dhe tranzicionit drejtë ekonomisë së gjelbër, duke përfshirë edhe prioritetet për lidhje rajonale dhe të përforcimit të klimës së investimeve dhe menaxhimit.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...