Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Qeveria miratoi propozim-ligjin për mbështetje financiare të qytetarëve me të ardhura të ulta

Shkup, 4 nëntor, zhurnal.mk – Qeveria në mbledhjen e mbrëmshme e miratoi Propozim-ligjin me të cilin sigurohet masa për mbështetje financiare të qytetarëve me të ardhura të ulëta, shfrytëzues të pensionit, shfrytëzues të së drejtës së sigurisë sociale të personave të moshuar, të rinj, prindër kryefamiljarë, fëmijë pa prindër dhe kujdes prindëror, artistë dhe persona të tjerë të cilët kryejnë veprimtari në kulturë, punonjës të filmit dhe artistë të estradës.

Me këtë Propozim-ligj rregullohet mënyra e shpërndarjes së mbështetjes financiare të shfrytëzuesve përmes llogarisë ekzistuese të transaksionit në bankë, si dhe aktivitetet e Sekretariatit të Përgjithshëm të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut në lidhje me ndarjen e mbështetjes financiare të grupeve të targetuara të qytetarëve. Në mënyrë shtesë, ky nen e rregullon edhe procedurën për parashtrim dhe zgjidhje të ankesave të parashtruara nga ana e personave fizikë të cilët nuk kanë marrë ndihmë financiare, ndërsa sipas kushteve në Ligj janë kualifikuar për marrjen e së njëjtës.

Qeveria propozon edhe ky ligj të miratohet me procedurë të shkurtër.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...