Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Qeveria ndan 1.1 milion euro për tejkalimin e krizës në Trepçë

Kryeministri Avdullah Hoti, në një konferencë për media ka thënë se Qeveria do të ndajë 1.1 milion euro për kompaninë “Trepça” që të tejkalojë situatën në të cilën gjendet.

“Qeveria ka vendosur të ndajë 1.1 milion euro për “Trepçën” për të tejkaluar situatën ndërkaq bordi do të ofroj garancitë e veta me planin e biznesit.”, ka thënë Hoti.

Ai ka shtuar se kjo ardhur pas diskutimeve që janë bërë me Ministrinë e Financave dhe bordin e përkohshëm të Trepçës.

“Situata është e vështirë, një pjesë është për shkak të gjendjes që po kalojmë shkaku i pandemisë , por pjesërisht duhet pranuar faktin se është edhe për shkak të menaxhmentit jo efikas. Ne vit pas viti e subvencionojmë me rreth 7 milionë euro për investime kapitale këtë kompani”, u shpreh Hoti.

Hoti shtoi se Trepça ka borxh rreth 8 milionë euro, dhe kjo është fakt i pamohueshëm se menaxhmenti nuk e ka arritur ta menaxhojë situatën mirë.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...