Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Qyteti brazilian zgjedh kryetarin e ri – por ai ende nuk e di pasi është në koma shkak i coronavirusit

Qyteti i Goianias në Brazil, zgjodhi një kryebashkiak të ri të dielën.

Por fituesi, Maguito Vilela, nuk ishte në dijeni të rezultatit. Kjo pasi që nga mesi i nëntorit, Vilela ka qenë në koma të induktuar, pasi po merr trajtim për COVID-19 në një njësi të kujdesit intensiv.

Në moshën 71 vjeçare, ish-senatori doli pozitiv për coronavirus më 20 tetor. Ai u shtrua në spital një javë më vonë dhe u intubua më 30 tetor.

Ai doli nga ventilator më 8 nëntor, por ishte përsëri më 15 nëntor, kur gjithashtu përparoi në një balotazh të raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të komunës.

Të Dielën, Vilela u zgjodh me 52.6 për qind të votave. Kur rezultati u njoftua, ai mbeti pa ndjenja në një ventilator në një gjendje të qëndrueshme, njoftoi media lokale.

Pas fitores së tij, u mbajt një lutje për të në një konferencë shtypi. Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve nga viruset në botë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...