Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Radev: Inkuadrimi i RMV-së në BE është mjaft i rëndësishëm, por duhet pasur garanci të qarta

Sofje, 3 nëntor – Inkuadrimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE është mjaft i rëndësishëm për rajonin tonë dhe Bullgaria gjithmonë e ka mbështetur. Megjithatë, Bullgaria duhet të ketë garanci të qarta se uniteti i kombit bullgar dhe trashëgimia jonë kulturoro-hirstorike nuk do të vihen nën pikëpyetje prej faktorëve të jashtëm. Si anëtare përgjegjëse e Bashkimit Evropian, nuk mundemi dhe nuk duhet të lejojmë të fusim probleme të reja të pazgjidhura në Union.

Këtë në profilin e tij në Fejsbuk e publikoi presidenti bullgar, Rumen Radev.

“Nuk mundemi, qëndron në publikim, t’i japim legjitimitet evropian urrejtjes së Bullgarisë. Tre vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes për miqësi, fqinjësi dhe bashkëpunim me Republikën e Maqedonisë së Veriut për fat të keq vazhdojmë të dëshmojmë fjalë ofenduese dhe të palejueshme për Bullgarinë.”

Pret qeveria bullgare të luftojë për nenin 35 të kornizës negociuese që Republika e Maqedonisë së Veriut ta përfshijë pozitën kombëtare kornizë të miratuar në mënyrë unanime nga Kuvendi popullor para një viti. “Megjithatë, thekson, kjo duket gjithnjë e më e pasigurt dhe e ka një rezultat – anulimin e negociatave drejt një marrëveshje bilaterale obliguese midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut për zbardhjen e të gjitha çështjeve bilaterale.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...