Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë Shqipëri

Rama-Vuçiqit: S’ka shanse për luftë, Kosova shtet i pavarur

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka komentuar deklaratat provokuese të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Sipas Ramës nuk ka asnjë mundësi që Kosova dhe Serbia të përfshihen në luftë.

“Për çfarë lufte flitet. Çfarë lufte provok Vuçiç. Serbia e ka humb luftën. Kosova është një shtet i pavarur dhe demokratik. Po, Kosova ka bërë shumë gabime në marrëdhëniet diplomatike dhe ka humbur shumë terren, por nuk ka shanse për gjëra të tjera, ata janë deklarata të kota”- tha Rama, në pjesën e fundit në Open në Top Channel.

Në atë moment ndërhyri analisti Agron Gjekmarkaj ku e pyeti Ramën: Përse keni pasur marrëdhënie të këqija me Isa Mustafën, Ablin Kurtin dhe Ramush Haradinajn?

“Me këtë të parin nuk kam pasur marrëdhënie të ftohura. Me dy të tjerët po. E gjitha është se ata kanë bërë lëvizje të gabuara në diplomaci dhe këtë ja kam thënë publikisht. Kosova është prioritetim im i parë në marrëdhëniet e jashtme”, tha Rama.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...