Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Ramadani: Biden mund të ndikoj në raportet mes Shkupit dhe Sofjes

Shkup, 8 nëntor – Zgjedhja e presidentit të ri të SHBA John Biden mund të nënkuptojë një politikë më aktive në nivel ndërkombëtar, por edhe rajonal, thonë disa analistë.

Demokratët mund të ndikojnë në Shkup në një mënyrë demokratike për të mbyllur çështjet e hapura me Sofjen zyrtare më lehtë dhe shpejt, sepse të dyja Maqedonia dhe Bullgaria janë anëtare të NATO-s dhe Shtetet e Bashkuara luajnë një rol kryesor në aleancë, thotë analisti Ismet Ramadani.

Duke analizuar administratën aktuale të Trump, Ramadani vlerëson politikën ndërkombëtare të republikanëve në Shtetet e Bashkuara si më anemike, gjë që nuk është rasti me kandidatët për president që vijnë nga radhët e demokratëve.

Qytetarët tanë nuk kanë pritje të mëdha nga Biden, megjithëse disa prej tyre dyshojnë se kjo do të ndryshojë diçka në favor të vendit tonë.

Sidoqoftë, ka nga ata që presin më shumë. Udhëheqja e shtetit maqedonas uroi Biden për zgjedhjen e tij si president i ri i Shteteve të Bashkuara dje, megjithëse disa udhëheqës evropianë mbetën të përmbajtur në urimet e tyre derisa, siç thonë ata, gjykatat e SHBA.-së nuk vendosën zyrtarisht mbi ankesat në lidhje me legjitimitetin e procesit zgjedhor.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...