Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Rasti ‘Talir’, Micevski pohon ndërsa Gruevski mohon të ketë marrë para

Shkup, 9 shtator – Biznesmeni Siljan Micevski nga Manastiri sot dëshmoi në çështjen “Talir” rreth financimit të paligjshëm të VMRO-DPMNE dhe pastrimit të parave dhe kur u pyet nga prokurorja Lence Ristoska, ai përshkroi se si ai ishte reketuar nga njerëzit e parë të partisë së atëhershme në pushtet pasi fitoi një tender.

I pyetur nëse kishte dhuruar ndonjëherë për VMRO-DPMNE, ai u përgjigj:

“Po, unë personalisht i kam çuar 10,000 euro ish kryeministrit Nikolla Gruevski. Ka kaluar shumë kohë. Ne gjithashtu dhuruam indirekt për VMRO-DPMNE, për zgjedhje. Ne gjithashtu i dhamë rreth 70,000 euro klubit të basketbollit MZT. Ata duhej të paguanin një tarifë regjistrimi në mënyrë që të mos hiqeshin nga liga dhe unë pagova. “Ne nuk kemi paguar me iniciativën tonë, por me kërkesë të njerëzve të caktuar nga partia”.

Pas tij, ish-Drejtori i Përgjithshëm i ELEM, Vlatko Cingovski, dëshmoi në sallën e gjyqit. Biznesmeni Micevski më parë e kishte përmendur Çingovskin se ai i kishte dhënë fatura për pagesë dhe donacione për nevojat e partisë së atëhershme në pushtet VMRO-DPMNE.

Chingovski tha në dëshminë e tij se ish Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë Kiril Bozinovski i kërkoi atij të favorizonte kompani të caktuara në pagimin e borxheve, por ai nuk ishte dakord.

Në dëshminë e tij, ish-drejtori i ELEM gjithashtu foli për një skemë në të cilën ai ishte ngarkuar periodikisht t’i dorëzonte Bozinovskit dërgesa të mbyllura mirë me shirit ngjitës, përmbajtjen e së cilës ai nuk e dinte. Atij iu tha se po dorëzonte dokumentacionin nga ndërmarrjet e destinuara për Bozinovskin.

“Ku u mbajtën takimet për t’i dorëzuar dokumentacionin e paketuar Sekretarit të Përgjithshëm të Qeverisë Kiril Bozinovski?”, pyeti Ristoska.

“Pjesë e qeverisë, më pak e partisë,” u përgjigj ai.

Ish kryeministri dhe kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski në profilin e tij në Facebook mohoi sot deklaratën e biznesmenit dhe ish-kryetarit të Manastirit, Siljan Micevski se ai i dha 10.000 euro në dorë.

Lidhur me artikujt dhe njoftimet e disa mediave në Maqedoni që i referohen dëshmisë së sotme të biznesmenit, ish kryetarit të Komunës së Manastirit dhe ish zyrtarit të lartë të LSDM-së, Siljan Micevski, në çështjen nën titullin e punës Talir 1, unë vë në dukje keqdashjen e disa mediave dhe i mohoj tërësisht si nuse. Gjatë dëshmisë së sotme të dy dëshmitarëve, të dy nuk i konfirmuan pretendimet në aktakuzë kundër të pandehurve, prandaj ndoshta ka nevojë për disa media specifike të partisë që të paraqesin një pamje tjetër të dëshmisë së tyre para publikut, veçanërisht për Siljan Micevski.

“Unë kurrë nuk kam pasur takim ose bisedë telefonike me Siljan Micevski kur isha kryeministër, dhe as nuk i kam sugjeruar ndonjëherë ndonjë gjë ose dikë për të financuar dhe kurrë nuk kam kërkuar dhe marrë asgjë prej tij,” shkroi Gruevski në Facebook.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...