Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Rekord i ri i shpejtësisë në internet, 178 terabitë për sekondë

Rekordi i ri botëror për transmetimin e të dhënave në internet është 178 terabitë për sekondë (e barabartë me 178 milionë megabitë për sekondë), e mjaftueshme për të shkarkuar të gjithë katalogun Netflix në më pak se një sekondë.

Rekordi i ri u vendos nga studiuesit e ”University College London”, të cilët përmirësuan me 20% rekordin e mëparshëm të mbajtur nga një ekip japonez.

Rezultati, i cili do të ndihmojë në rritjen e infrastrukturës aktuale të rrjetit, u mor në bashkëpunim me kompanitë ”Xtera” dhe ”KDDI Research” dhe është botuar në revistën ”Photonics Technology Letters”.

“Ndërsa ndërlidhjet aktuale të qendrave të të dhënave në rrjet janë të afta të transportojnë deri në 35 terabitë në sekondë, ne jemi duke punuar me teknologji të reja që përdorin infrastrukturat ekzistuese në mënyrë më efikase, përdorim më i mirë i gjerësisë së bandës me fibra optike dhe bërja e mundshme e transmetimit rekord të 178 terabitave në sekondë”, shpjegon koordinatorja e studimit, Lidia Galdino. / ANSA

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...