Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Rikthehet shqetësimi i peshkaqenëve në Australi, 7 të vdekur nga sulmet këtë vit, shifra më e lartë që nga 1934

Australia është një kontinent shumë i veçantë nga të tjerat pasi përveç largësisë përballet dhe me probleme e fenomene shumë të ndryshme.

Në fillim zjarret, më pas përmbyjet, COVID-19 dhe tani sulmet nga peshkaqenët. 7 persona, përfshirë sërfistë apo zhytësa kanë humbur jetën si pasojë e peshkaqenëve në det.

5 persona kanë humbur jetën në bregdetin lindor kurse 2 në atë jugor. Kjo është shifra më e lartë që nga viti i largët 1934 teksa ky vit ende s’ka përfunduar.

Ekspertët kanë hedhur tezën se peshkaqenët po afrohen drejt brigjeve për shkak të krizës klimatike, dhe po eksplorojnë zona ku nuk kishin shkuar kurrë më parë duke ndryshuar edhe sjelljen e tyre për të gjuajtur prenë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...