Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

RMV dhe Shqipëria me marrëveshje për menaxhim të përbashkët të peshkimit në Liqenin e Ohrit dhe Prespës

Shkup, 2 dhjetor, zhurnal.mk – Ministri i Bujqësisë në Maqedoni Arjanit Hoxha, informon se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë nënshkruar marrëveshje për menaxhim të përbashkët të peshkimit në Liqenin e Ohrit dhe Prespës.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, ai informon se me ministrin e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Shqipërisë, Bledi Çuni, ka diskutuar edhe për avancim të përpjekjeve për anëtarësim në BE.

“Sot u nënshkrua Marrëveshja për menaxhimin e përbashkët të qëndrueshëm të peshkimit në Liqenin e Ohrit dhe Prespës dhe avancimit të mëtejshëm të përpjekjeve tona për integrim në BE! Së bashku me Ministrin e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Republikës së Shqipërisë, Bledi Çuçi, nënshkruam këtë Marrëveshje, e cila është një rëndësie të madhe. Siç dihet tashmë, Liqenet e Ohrit dhe Prespës janë një nga liqenet më të pasura me faunën e peshkut, kështu që imponon shumë sfida për autoritet. Qëllimi ynë është të krijojmë strukturë institucionale të harmonizuar dhe qasje bashkëpunuese për këto liqene”, shkruan Hoxha.

Ai më tej thotë se kjo marrëveshje siguron bazën për krijimin e një organi të ri dypalësh – Komiteti i Përbashkët i Peshkimit të Liqenit të Ohrit dhe Liqenit të Prespës.

Sot u nënshkrua Marrëveshja për menaxhimin e përbashkët të qëndrueshëm të peshkimit në Liqenin e Ohrit dhe Prespës dhe…

Posted by Arjanit Hoxha on Wednesday, December 2, 2020

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...