Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

Rrushi i zi është një kurë e mrekullueshme

Ekstrakti i rrushit të zi është një kurë e mrekullueshme kundër sulmeve në zemër, sipas hulumtimit të fundit.

Ata vërtetojnë se rrushi në formën e papërpunuar është më i shëndetshëm se çdo frutë tjetër e vjeshtës. Ka fibra në lëvozhgën dhe farat e rrushit, të cilat hiqen nga fruta kur prodhohet vera.

Studimet kanë treguar se këto fibra përmbajnë shumë antioksidues që ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Ekstrakti i rrushit të kuq mund të zvogëlojë presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit deri në 14 për qind, dhe si një shtesë e një diete mesdhetare të bazuar në verë, vaj ulliri dhe domate, rreziku i sëmundjes së zemrës do të ulet me 50 për qind, thonë shkencëtarët.

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...