Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Rusia nxjerr nga kampi i ferrit Al Hool 30 fëmijë jetimë

Delegacioni priti në kamp kreun e përbashkët të Departamentit të Marrëdhënieve të Jashtme,  Abdul Karim Omar dhe bashkëkryetarin e “Fenner Alkaait “, Abdul Rahman Salman” dhe Sana Dham anëtarë të organit administrativ të Departamentit të Marrëdhënieve me Jashtë dhe Belqis Hamandi janë nënkryetare të “Autoritetit të Grave të Rajonit”, Jazeera dhe Zozanne Anz në emër të Zyrës për Marrëdhëniet e Grave YPJ. Dr. Abdul Karim Omar.

Gjatë konferencës për shtyp të mbajtur midis të dy palëve falënderoi Zyrën e  Anakuznetsova, komisionerja për të drejtat e fëmijëve të Rusisë për marrjen e përgjegjësisë së saj humanitare ndaj këtyre fëmijëve jetimë, pasi qëndrimi i këtyre fëmijëve brenda kampit do të thotë ndërtimi i një gjenerate të re terroriste, duke mbrojtur të gjitha vendet gjithashtu mbajnë detyrat e tyre humanitare ndaj qytetarëve të tyre.

“Sot, 30 fëmijë dhe vajza do të dorëzohen pasi identiteti i tyre është konfirmuar dhe të gjitha testet e nevojshme janë krye”, tha ajo.

Nga ana tjetër Larissa Nicolaivenana, nënkryetare e komisionerit për të drejtat e fëmijëve te presidenti i presidentit federal rus tha se Rusia ka përfunduar procesi i kthimit.

Nikolaifa gjithashtu falënderoi vetë-administrimin e Sirisë veriore dhe lindore për bashkëpunimin e tyre për të përfunduar këtë operacion humanitar.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...