Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Sa është pasuria e Joe Biden, sa do ta ketë pagën ai si President i SHBA

Ndërsa kandidati demokrat Joe Biden është më afër presidencës së SHBA, pyetjet kanë filluar të ngrihen në lidhje me pasurinë e tij neto.

Në krahasim me rivalin e tij, Biden nuk zotëron aq shumë pasuri sa Presidenti i tanishëm i SHBA, Donald Trump. Forbes vlerësoi pasurinë e tij në 2019 kur njoftoi synimin e tij për të kandiduar për zyrën e presidentit amerikan.

Sipas Forbes, vlera neto e Biden është afërsisht 9 milion dollarë.

Publikimi llogariti vlerën neto të ish-nënkryetarit në 2019 duke parë portofolin e tij të pronave që është 4 milion dollarë. Ndërsa kandidati i partisë demokratike ka para dhe investime me vlerë 4 milion dollarë, ai gjithashtu ka 1 milion dollarë nga pensionet federale që ka marrë.

Daily Star me qendër në Mbretërinë e Bashkuar raportoi se para se të merrte postin publik, Biden dikur ishte avokat dhe profesor. Ai më vonë u zgjodh në Senatin Amerikan për shtetin e Delaware dhe shërbeu si nënkryetar për ish-presidentin Barack Obama përpara se të bënte një përpjekje për presidencën.

Biden u bë senatori më i ri që u zgjodh në SHBA kur ai kandidoi për zyrën publike për herë të parë.

Sipas Daily Star, ish nënkryetari amerikan thoshte se ai ishte “njeriu më i varfër në Kongres” kur kishte një pagë fillestare prej 42,500 dollarë në vit.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...