Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Sa vota arriti të merrte Kanye West?

Orët e fundit, kur ende nuk e dinim kush ishte presidenti i ardhshëm i SHBA’së, diçka e kishim të sigurt, që ai nuk do të ishte Kanye West. Reperi shpalli kandidaturën e tij muaj më parë, me partinë e krijuar nga ai, të quajtur “Birthday Party”.

43-vjeçari ka pranuar se “Birthday Party” mblodhi vetëm 60,000 vota nga rreth 160 milionë.

Por karriera politike e West nuk ka mbaruar akoma. Ai shkroi në Twitter “Kanye 2024” këtë javë, duke sinjalizuar një kandidim tjetër në zgjedhjet e ardhshme.

Në këtë përpjekje të parë presidenciale, West u shfaq në fletët e votimit në 12 shtete, duke humbur afatin e regjistrimit në shumicën e të tjerave. Ai mblodhi më shumë vota – 10,188 – në Tenesi, një shtet që favorizon zakonisht kandidatët republikanë.

Kur West njoftoi kandidaturën e tij në korrik, kishte thënë se platforma e tij ishte modeluar nga Wakanda, mbretëria e trilluar nga Black Panther.

Dhënia fund e brutalitetit të policisë ishte një përparësi, tha ai për Forbes në një intervistë, ashtu siç ishte pastrimi i kimikateve “nga deodoranti ynë, pasta jonë e dhëmbëve” dhe ishte përqendruar në mbrojtjen e Amerikës me “ushtrinë e saj të madhe”.

Pse partia u quajt “Birthday Party”?

“Sepse kur fitojmë, është festa e ditëlindjes së të gjithëve,” tha ai.

Por kandidatura e West ishte subjekt i shumë kritikave dhe shqetësimeve për shëndetin e tij.

West më vonë filloi të qante kur fliste për abortin, duke thënë se prindërit e tij pothuajse e abortuan dhe se ai kishte dashur të abortonte vajzën e tij të parë, North.

Reperi zbuloi vitin e kaluar se ai kishte çrregullim bipolar dhe gruaja e tij, Kim Kardashian West, postoi në mediat sociale duke thënë se kërkonte “dhembshuri dhe ndjeshmëri” për West “fjalët e të cilit ndonjëherë nuk përputhen me qëllimet e tij”.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...