Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Selami: Lufta kundër krimit dhe korrupsionit, një nga synimet tona të përbashkëta ndërinstitucionale

Shkup, 5 nentor – Zv/drejtori i DAP- Abdul-Selam Selami së bashku me me drejtoreshën Sanja Llukarevska realizuan takim pune me z.Ljupço Nikollovski Zv/Kryeministër në Qeverinë e RMV-së për luftë kundër krimit dhe korrupcionit.

Nga takimi në mes tjerash u konkludua se bashkëpunimi mes dy institucioneve duhet të vazhdojë edhe më intenzivisht, me qëllim që të shqyrtohen dhe krijohen mekanizma shtesë për parandalimin e ashpër të korrupcionit nē vend.

‘Në takim gjithashtu u bisedua edhe për tema tjera tē lidhura ngushtë me Ekonominë e përhimtë dhe Luftën kundër krimit të organizuar. Duke vendosur mekanizma shtesë dhe bashkëpunim të ngushtë mes dy institucioneve, gjithashtu do të kyçen edhe organet tjera hetuese pêr parandalimin e këtyre dukurive, me qëllim të kthimit të besimit të qytetarëve ndaj institucioneve tē shtetit. Një nga strategjitë e veprimit do të jenë edhe grupet e punës të formuara nga institucionet, me qëllim të shkëmbimit të ideve dhe përvojave të deritanishme, por edhe rritjen e numrit të inspektorëve në DAP.

Kjo qeveri do të vazhdojë të veprojē intensivisht në krijimin e parakushteve për trajtim tē barabartë para Ligjit.

Ajo që gjithashtu u përmend në këtë takim ishte edhe krijimi i kushteve bashkēkohore, që do tē thotë modernizim të IT Sektorit dhe digjitalizim të shërbimeve, duke thithur fonde nga BE të cilët mundësojnë grante të tilla.

Me z.Nikollovskin u ndamë nga takimi duke garantuar se bashkëpunimi mes dy institucioneve përkatëse do të vazhdojë me hapa edhe më konkrete dhe intenzive- thotë Selami.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...