Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Shangai, i gjashti ndër qytetet më të mëdha në botë për PBB

Shangai renditet i gjashti ndër qytetet më të mëdha në botë për nga prodhimi i brendshëm bruto, njofton “Xinhua”. Deklarata u njoftua përmes një raporti në “China International Import Expo” (Ciie), përgatitur nga Qendra Kërkimore për Zhvillim e Këshillit të Shtetit të Kinës.

Në vitin 2019, lexohet në dokument, PBB-ja e Shangait arriti në 3.8 trilionë juanë (rreth 573 miliardë dollarë), duke u renditur i dyti mes qyteteve kryesore aziatike dhe i gjashti në nivel global.

Vlera e shtuar e industrisë financiare të Shangait ka tejkaluar ato të Londrës dhe Tokios dhe është më e ulët vetëm se ajo e Nju Jorkut.

Sipas raportit, transaksionet totale të tregut financiar të qytetit pritet të tejkalojnë këtë vit 2 trilionë juanë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...