Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Shansi i fundit i New York për t’i shpëtuar valës së dytë të COVID-19

Qyteti i New York-ut në SHBA po përjeton valën e dytë të COVID-19 dhe autoritetet po përpiqen që të shmangim katastrofën. Bashkia e New York që drejtohet nga Bill de Basio ka paralajmëruar qytetarët për katastrofën që mund të ndodh dhe ka marrë disa masa shtrënguese.

Prej së premtes i gjithë qyteti do të jetë në karantinë nga ora 22:00 e mbrëmjes deri në orët e para të mëngjesit. Baret, restorantet, palestrat dhe lëvizja do të ndalohen pas orës 22:00 dhe njerëzit gjatë ditës mund të takohen në grupe të vogla deri në 10 veta, pasi nuk lejohet grumbullimi i më shumë personave.

Nga ana tjetër ekspertët paralajmërojnë spitalet në të gjithë vendin se shumë shpejt mund të mbingarkohen. Po ashtu po mendohet një bllokim i plotë 4 deri në 6 javë, si përpjekja e fundit për të frenuar valën e dytë.

Një ekspert i bëri thirrje qeverisë që të marrë para hua, për të paguar humbjet e qytetarëve nga karantinë, duke legjitimuar mundësinë e një mbyllje të dytë.

Ndërkohë jo vetëm New York, por e gjithë SHBA-ja po përballet me shifra rekord të rasteve ditore. Të mërkurën në të gjithë spitalet amerikane ishin më shumë se 65,368 qytetarë që po kuroheshin dhe në 24 orë u konfirmuar dhe 144,270 raste të reja.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...