Agjencia Zhurnal.KS
Bota

SHBA-ja me numër rekord të hospitalizimeve nga COVID-19

Shtetet e Bashkuara arritën një nivel rekord historik të shtrimeve në spital, pas një rritjeje të pandërprerë të rasteve me COVID-19 në të gjithë vendin në javët e fundit.

Gati 62,000 njerëz u shtruan në spital më 10 nëntor, një nivel më i lartë se dy valët e pandemisë në prill dhe korrik.

“Regjistri i ri i shtrimit në spital nënvizon se ne kemi hyrë në periudhën më të keqe të pandemisë që nga shpërthimi i saj”, tha Projekti i Gjurmimit të COVID-19, covidtracking.com

Shtetet e Bashkuara regjistrojnë më shumë se 1 milion të infektuar që nga fillimi i nëntorit. Numri i të vdekurve ka arritur në më shumë se 1.000 në ditë mesatarisht.

Punonjësit e kujdesit shëndetësor po përpiqen të trajtojnë fluksin e pacientëve në disa pjesë të vendit pasi ekspertët paralajmërojnë se pandemia do të përkeqësohet duke shkuar në dimër.

Eksperti i lartë i sëmundjes infektive të qeverisë amerikane, Anthony Fauci, tha se vendi duhej të “dyfishonte” masat e shëndetit publik, përndryshe pandemia mund të përkeqësohej “shumë më keq”./REL

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...