Agjencia Zhurnal.KS
Bota

SHBA kap 1 miliard dollarë në bitcoin të lidhur me faqen e Rrugës së Mëndafshit

Qeveria amerikane ka sekuestruar bitcoin me vlerë më shumë se 1 miliard dollarë të lidhur me tregun e mbyllur të Rrugës së Mëndafshit të Darknet dhe po padit për konfiskimin zyrtar të fondeve.

Rasti është konfiskimi më i madh i kriptovalutave në histori dhe shpjegon pse bitcoins ndryshuan duart këtë javë. Analistët kishin vërejtur transferimin në blockchain publik dhe spekuluan se kjo ishte për shkak të një bashkë-konspiratori të panjohur të “Rrugës së Mëndafshit” ose sepse fondet ishin vjedhur nga hakerat.

Në fakt, Departamenti i Drejtësisë thotë se gjurmoi mbajtësin e vërtetë të fondeve, një person që e quan “Individi X”, përmes përpjekjeve të tyre për të likuiduar një pjesë të vogël të parave në 2015. “Përafërsisht më 23 prill 2015, [ llogaria e bitcoin] dërgoi 101 bitcoin (afro 23,700 dollarë) te BTC-e, një kompani që siguroi shërbime të lidhura me bitcoin dhe operonte si një shkëmbim i paligjshëm i kriptovalutave”, thuhet në ankesën penale.

“Rruga e Mëndafshit ishte tregu më famëkeq në internet i krimeve në kohën e vet,” tha avokati amerikan David Anderson. “Hetimet e suksesshme të Prokurorisë për themeluesit të Rrugës së Mëndafshit në vitin 2015 la të hapur një pyetje miliarda dollarëshe; Ku shkuan paratë? Ankesa e sotme për konfiskim i përgjigjet kësaj pyetjeje të hapur të paktën pjesërisht. 1 miliard dollarë nga këto të ardhura kriminale tani janë në zotërim të Shteteve të Bashkuara. ”

Individi X, “identiteti i të cilit është i njohur për qeverinë”, nuk ka punuar, pretendon ankesa. Në vend të kësaj, “Individi X ishte në gjendje të hakonte në Rrugën e Mëndafshit dhe të fitonte hyrje të paautorizuar dhe të paligjshme dhe kështu të vidhte kriptomonedhën e paligjshme nga Rruga e Mëndafshit dhe ta zhvendoste atë në portofolet që kontrollonte Individi X.

Sipas hetimit, [Ross Ulbricht, themeluesi tani i burgosur i faqes] u bë i vetëdijshëm për identitetin në internet të Individit X dhe kërcënoi Individin X për kthimin e kriptovalutës në Ulbricht. Individi X nuk e ktheu kriptovalutën por e mbajti atë dhe nuk e shpenzoi”, thuhet në ankesë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...