Agjencia Zhurnal.KS
Bota

SHBA – Tina Flournoy shefja e re e stafit të Harris

Zëvendëspresidentja e zgjedhur amerikane, Kamala Harris zgjodhi Tina Flournoy, e cila ka shërbyer si shefe e stafit të ish-presidentit Bill Clinton, për të udhëhequr zyrën e saj, pasi ajo dhe Biden të betohen muajin e ardhshëm, njoftoi ekipi i saj i tranzicionit.

Flournoy do të drejtojë një zyrë ku punësimet deri tani janë të gjitha gra dhe kryesisht me ngjyrë.

Ekipi tha gjithashtu se Rohini Kosoglu, një ish-shefe e stafit në zyrën e Senatit të Harris, do të shërbejë si këshilltare e saj për politikën e brendshme.

Nancy McEldowney, një ish-ambasadore e SHBA në Bullgari, do të jetë këshilltarja e saj e sigurimit kombëtar.

Flournoy është afrikano-amerikane. Kosoglu është me origjinë nga Azia Jugore./atsh

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...