Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Shefi i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar thotë se ushtria mund të ketë 30 mijë ushtarë robotë deri në vitin 2030

Ushtria britanike mund të bëhet nga më shumë si 30.000 ‘ushtarët robot’ nga viti 2030.

Kjo sipas kreut të forcave të armatosura, gjeneral Sir Nick Carter, i cili foli për Sky News.

Ai sugjeroi që ‘një forcë e armatosur që është krijuar për vitet 2030’ mund të përfshijë gjëra të tilla si makineri autonome ose të kontrolluara nga distanca, të afta të luftojnë së bashku me njerëzit, transmeton Telegrafi.

“Dua të them, unë dyshoj se mund të kemi një ushtri prej 120,000 trupash, nga të cilët 30,000 mund të jenë robotë, kush e di?”, tha ai.

Planet ishin në proces për një rishikim pesë-vjeçar të mbrojtjes që do të përfshinte një investim të rëndësishëm te robotët.

Sidoqoftë, e ardhmja e rishikimit është vënë në dyshim pasi Rishi Sunak shtyu shqyrtimin e shpenzimeve ndërqeveritare muajin e kaluar.

Carter konfirmoi se negociatat me Downing St dhe Thesarin ‘po vazhdonin në një mënyrë shumë konstruktive’.

Ai tha: ‘Qartë, nga perspektiva jonë, ne do të argumentojmë për diçka të tillë [një buxhet shumëvjeçar] sepse kemi nevojë për investime afatgjata sepse investimet afatgjata na japin mundësinë të kemi besim në modernizim’.

‘Modernizimi në thelb do të thotë që ju do të keni disa aftësi, ndoshta nga epoka industriale, dhe doni të shikoni përpara për disa nga aftësitë që ju nevojiten për një epokë informacioni’.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...