Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Shilegov: Do të kërkojmë me decentralizimin që Qyteti i Shkupit të marrë juridiksionin mbi komunat e Shkupit

Shkup, 16 tetor, zhurnal.mk – Zyrtarët përgjegjës të funksioneve i shohin anomalitë e funksionalitetit të sistemit dhe propozojnë masa të përshtatshme, kështu që ne do të këmbëngulim në procesin e decentralizimit që të mund të kemi juridiksion mbi njësitë e vetëqeverisjes lokale që janë administrativisht në territorin e Qytetit të Shkupit, deklaroi sot kryetari i Qytetit të Shkupit Petre Shilegov.

“Duhet të ekzistojë dualizëm në fushën e inspektimit, veçanërisht në planifikimin urban, pikërisht për shkak të shembujve të qartë të mosrespektimit të ligjit. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër nëse shohim se nuk kemi vetëkontroll, për të vendosur kontroll hierarkik mbi njëri-tjetrin”, tha Shilegov duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas mbarimit të rrethit tek stacioni në Shkup, ku ruhen gjensende të vjetra për ngrohje të tjera jo-mjedisore, së bashku me kryeministrin Zoran Zaev dhe drejtorin e EMV-së, Vasko Kovaçevski.

Lidhur me problemet e brigadës së zjarrfikësve, Shilegov theksoi se Qyteti i Shkupit, së bashku me ministren e Mbrojtjes dhe sindikatat e zjarrfikësve, po punojnë në gjetjen e zgjidhjes përfundimtare për kualifikimin përfundimtar të vendeve të punës të zjarrfikësve në kuptim ligjor zyrtar.

Poashtu, Shilegov hodhi poshtë si të pabazuar vërejtjen se rindërtimi aktual të rrugëve në Shkup ka shkaktuar kaos në komunikacion, duke theksuar se po punohet në vende të ndryshme në qytet dhe lëvizja nuk pengohet.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...