Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Shkariq: Çfarë është kushtetuta para pandemisë? Drejtësia tani duhet të heshtë

Shkup, 9 tetor, zhurnal.mk – Profesori universitar i së drejtës kushtetuese, Svetomir Shkariq, vlerëson se propozimi i Komisionit për Sëmundje Infektive që nëpër shtëpitë të mos mblidhen më shumë se katër persona është i arsyeshëm dhe se në kushte të pandemisë primare është shëndeti publik, ndërsa për Kushtetutën duhet të mendohet pasi shteti do të arrinë të ballafaqohet me krizën e cila është edhe globale, transmeton Zhurnal.

“Çfarë është kushtetuta në raport me pandeminë? Në Londër nuk guxojnë më shumë se gjashtë persona në rrugë të lëvizin. As e drejta as kushtuta nuk mundet në kushte të jashtëzakonshme të kenë asnjë rëndësi. Mone thotë se e patjetërsueshmja e krijon Evropën e jo dëshira e dikujt. Dhe tani te ne ka patjetërsim. E drejta tani duhet të heshtë. Ne kemi rrethana të reja, rrezikim i gjithë kombit. Nëse një Amerikë nuk mund të del në fund, çfarë pritet për popujt më të vegjël, do të tjetërsohemi si asgjë nëse nuk arrimë deri te vakcina. Është e imët ta interpretojmë Kushtetutën tani në këto kushte. Duhet të bashkohemi dhe shumë probleme të zgjidhim pa mjete juridike. Të shihet se si do të shpëtojmë dhe ti respektojmë masat”, thotë për Sloboden Peçat, profesori universitar, Svetomir Shkariq.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...