Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi Maqedoni

Shkëmbimi tregtar në Maqedoninë e Veriut deri në tetor ka shënuar rënie për 15%

Shkup, 9 nëntor, zhurnal.mk – Gjithsej 9 396 015 000 euro arrin shkëmbimi tregtar i vendit në periudhën janar – shtator të vitit 2020, bëri të ditur Enti Shtetëror i Statistikës.

Deficiti tregtar është 1.282.935.000 euro, ndërsa mbulimi i importit me eksportin arrin 76 për qind.

Vlera e përgjithshme e eksportit është 4.056.540.000 euro dhe shënon rënie pre, 15,2 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, derisa vlera e mallrave të importuara arrin 5.339.475.000 euro, që është një ulje për 13,2 për qind.

Në periudhën janar – shtator të vitit 2020 më shumë është tregtuar me Gjermaninë, Britaninë e Madhe, Serbinë, Kinën dhe Greqinë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...