Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Shkon në 633 numri i ushtarëve armenë të vrarë nga Azerbajxhani

Ministria e Mbrojtjes e rajonit Nagorno-Karabak, i cili kontrollohet nga armenët etnikë, tha të premten se i ka regjistruar edhe 29 ushtarë të vrarë gjatë luftimeve me ushtrinë e Azerbajxhanit.

Kështu, numri i përgjithshëm i të vrarëve në mesin e personelit ushtarak të këtij grupi shkoi në 633, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Përleshja e armatosur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit filloi më 27 shtator. Nuk është e qartë se cila palë e ka nxitur e para fillimin e konfliktit.

Luftimet që nisën muajin e kaluar e që po vazhdojnë edhe këtë muaj kanë arritur në shkallën më të lartë që nga vitet e nëntëdhjeta, kur ishin vrarë rreth 30.000 persona.

Javën e kaluar, Ministria e Jashtme e Rusisë tha se i ka bindur palët që të mbajnë armëpushim, por luftimet po vazhdojnë edhe pas marrëveshjes mes ministrave të Jashtëm. Armenia dhe Azerbajxhani e kanë akuzuar njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...