Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Shkupi e shënon 13 Nëntorin – Ditën e çlirimit

Shkup, 13 nëntor, zhurnal.mk – Me vendosjen e luleve në varrezat e partizanëve në Butel, në varrin e gjeneralit Mihajlo Apostoloski dhe para përmendores së çliruesve të Shkupit sot shënohet 13 Nëntori – Dita e çlirimit të Shkupit në Luftën e Dytë Botërore.

Më 13 nëntor të vitit 1944, luftëtarët nga divizioni i 42-të dhe 50-të nacionalçlirimtar i ushtrisë së Maqedonisë dhe brigada e 16-të maqedonase çliruan Shkupin nga pushtimi fashist.

Pas disa ditësh luftime të rënda me anëtarët e divizionit 22 të grenadinës gjermane, të përbërë nga regjimentet 47 dhe 65 dhe pjesë të divizionit të 11 ajror, si dhe me brigadën gjermane të kalasë “Angermiller”, e cila ishte sistemuar përpara “Grykës së Kaçanikut”, luftëtarët hynë në qytet me një marshim fitimtar.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...