Agjencia Zhurnal.KS
Kulturë

Shqipëria në objektivin e Setboun/ Fotografi francez rrëfen 4 dekada histori

Fotoreporter i njohur francez Michel Setboun çel ekspozitën e radhës me fotografi dedikuar vetëm. Për gati katër dekada që nga viti 1981 e deri më 2019-ën, objektivi i Setboun për ne tashmë është kujtesë dhe dëshmi e ngjarjeve historike.

Si ishin dhe sa kanë ndryshuar personazhet që dikur Setboun i ndoqi në jetën e përditshme,si u rindërtuan kultet fetare, dhe cilat ishin përshtypjet kur këto fotot u shfaqen jashtë kufijve tanë.

Kuratorja Eleana Zhako, rrëfen se këto fotografi kanë me vete histori të forta.

Ekspozita e Setboun që rrëfen Shqipërinë në 40 vite, në fakt vjen si mesazh edhe për të rinjtë.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 31 Janar në qendrën për hapje dhe dialog në kryeministri.

Postime të ngjashme

Anulohet Festivali i Rokut në Gjenevë

S.B.

Futet në librin e rekordeve Guiness, shitet piktura më e madhe në botë për 62 milionë dollarë në Dubai

S.B.

Garvanliev të mbetet përfaqësuesi i Maqedonisë së Veriut në Eurosong 2021

T E

Librat e Kunderës, betejë e përjetshme e njeriut me sistemin

S.B.

Vdes poeti dhe eseisti i njohur polak, Adam Zagajewski

S.B.

Shoqata Tradita e organizoi Edicionin V të manifestimit letrar ndërkombëtar Shtigje poetike

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...