Agjencia Zhurnal.KS
Bota

“Shteti Islamik” terrorist e mori përgjegjësinë për sulmin në Vjenë

SHI-ja terroriste mori përgjegjësinë për sulmin vdekjeprurës të natës së kaluar në Vjenë. Kjo theksohet në kumtesën e SHI-së në kanalet e tyre në Telegram.

Në porosinë propaganduese, grupi terrorist e përshëndeti vdekjen dhe plagosjen e 30 “bartësve të kryqit” nga ana e një “ushtari të kalifatit”, transmeton “Indipendent”.

SHI ka shpërndarë një video në të cilën Kujtim Fejzullai, terroristi që kreu sulmin e mbrëmshëm në Vjenë, i betohet në besnikëri udhëheqësit të tij, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Kurashi, në gjuhën arabe.

Ai ka pozuar me pushkë automatike, pistoletë dhe hanxharë me të cilat ka qenë i armatosur gjatë sulmit.

Në sulmin e mbrëmshëm terrorist në Vjenë jetën e kanë humbur katër persona, mes të cilave edhe sulmuesi 20 vjeçar ithtarë i Shtetit Islamik, i cili u vra nga ana e policisë. Në sulm u plagosën 17 njerëz.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...